Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv vánoční výzdobu, je jasné, že bez ní to na Vánoce opravdu nejde. Krásnou vánoční atmosféru tvoříme sami vlastní povznesenou náladou, vánoční výzdoba je takovou pomyslnou třešničkou na dortu. Třešničkou ale důležitou. Bohužel pryč jsou doby, kdy na Vánoce byl venku sníh a tak dnes opravdu musíme vyzdobit naše obydlí minimálně uvnitř sami.
Výzdobu můžeme samozřejmě nakoupit, zajímavé kousky ale vytvoříme za pár korun sami. O to bude originálnější! Jde jen o to najít tu správnou inspiraci. A právě s inspirací bychom vám chtěli pomoci.
Kdy začít s vánoční výzdobou?
Vánoční období vrcholí 24.12. – s výzdobou je ale třeba začít výrazně dříve. Optimální je začít před adventem. (co je advent, kdy začíná, co jsou vlastně Vánoce a několik dalších zajímavostí z historie čtěte zde).
Začínáme adventním věncem na vstupní dveře a na stůl
Každý si může řešit výzdobu a zvyky po svém. Záleží kolik místa máme v bytě, kolik času se výzdobou zaobírat a podobně. Standardem bývá adventní věnec umístěný na vstupní dveře a další na jídelní stůl. Součástí toho druhého jsou čtyři adventní svíce. Svícemi se symbolicky odpočítávají 4 týdny příprav na Vánoce. (zapalují se každou adventní neděli).
Adventní věnce inspirace
1.12. Adventní kalendáře
Adventní kalendáře jsou ke koupi v různých podobách. Jsou k dispozici verze pro dospělé, nejoblíbenější jsou ale verze pro děti naplněné 24mi čokoládami. Ty startují 1.12. a vyloupnutím čokoládového okénka každý den krásně roste u dětí napětí 🙂
4.12. Vánoční barborky
Barborky patří ke starým zvykům. Vážou se na datum 4.12. – tedy svátek sv. Barbory. Je to zvyk, kdy se nařežou větvičky třešně, višně nebo zlatice a vloží do vody do vázy. Traduje se pověra, že které ženě větvičky vykvetou na Štědrý večer, ta se do roka vdá.
5.12. Mikuláš
5.12. večer nezapomeňte pověsit punčochu. Může se stát, že přijde Mikuláš (sv. Mikuláš z Myry – ten se proslavil mimo jiné štědrostí.. a údajně inspiroval vznik Santa Clause).
6.12. Startuje pečení cukroví
Cukroví se nevyužije jen k jídlu. Pomocí cukroví můžeme dotvořit již vyrobenou vánoční výzdobu.
Shromažďujeme pro vás ty nejlepší recepty na vánoční cukroví.
Jak naplánovat pečení vánočního cukroví – ideální start 6.12.
24.12. Zdobení vánočního stromku
Nazdobení vánočního stromku by mělo proběhnout 24.12. dopoledne. Na pořízení stromku máme dvě hlavní možnosti: koupíme stromek živý nebo umělý. Živé stromky jsou tradičním řešením, které ze začátku hezky voní. I přes použití různých stojánků s vodou ale brzy opadá a pak se týdny válí kolem lidských obydlí – trochu neekologické… Z těchto důvodů se dnes už mnoho rodin rozhodlo k umělému řešení. Napodobeniny vánočních stromků vypadají velmi pěkně a možnost opakovaného použití z nich dělá nestárnoucího společníka.
Vánoční stromky inspirace
Jak vytvořit správnou vánoční výzdobu?
Nečekejte žádné speciální a složité návody. Podívejte na galerii níže a inspirujte se. Stačí například nakrájet citron nebo pomeranč, nechat kolečka uschnout a pověsit, případně vhodně nasvítit. Použijte buňky šedé kůry mozkové a obvyklé věci jako větvičky, jablka, ořechy a zkombinujte s právě upečeným cukrovím, se skořicí… Vlastními rukami vyrobená výzdoba vás potěší nejvíce…
Vánoční dekorace inspirace
Jaké vánoční osvětlení?
Nyní už zbývá vánoční výzdobu podpořit vhodným osvětlením. K dispozici je nepřeberné množství vánočních světýlek. Vybírejte LED osvětlení kvůli nízké spotřebě, dávejte pozor, jestli je výrobek určený pro vnitřní nebo venkovní použití. Veškeré osvětlení určené na venek můžete použít i uvnitř. Naopak to ale neplatí!
Vánoční osvětlení se rozděluje na:
Doporučujeme používat ve správné míře, aby se interiér nebo exteriér rozzářil do té správné vánoční pohody.
KRÁSNÉ VÁNOCE!
Jaké máte zkušenosti s vánoční výzdobou vy?
Podělte se s námi o vaši zkušenost níže v komentářích!
Pošlete nápady, realizace, obrázky – rádi zveřejníme!
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!