Kombinace barev
Inspirujte se o barvách, jejich kombinaci, o psychologii barev. Každá základní barva má mnoho podob. Jak bude působit, s čím ji lze sladit a jaké v nás vyvolá emoce, záleží na konkrétním odstínu. Dozvíte se jak vymalovat ložnici nebo obývák, jakou barvu nábytku, aby jste se v interiéru cítili jen dobře…
Mějte domov takový, jaký ho chcete mít!
Psychologie barev
Na začátku je dobré se zmínit o psychologii barev. Každá na nás nějak působí. Vyzkoušejte si, jak působí jednotlivé kombinace barev na vás – viz barevný kruh. Barvy do interiéru ale nevybíráme jen dle jejich psychologického nebo rozumem odůvodněného působení.
Když se zadíváme na rozkvetlou květinu, nevysvětlujeme si rozumově nebo psychologicky její krásu, tvar okvětních lístků, příjemnou vůni nebo to, že se nám prostě líbí..
Když vidíme novorozeně, neanalyzujeme jeho obličejové rysy nebo tělesné rozměry, abychom zdůvodnili, proč je miminko hodné obdivu…
Nikdo si asi nebude vybírat oranžovou barvu do obývacího pokoje jen proto, že je dobrá pro duchovní rozvoj nebo fialovou, protože působí slavnostně.
Většina z nás touží po útulném a harmonickém bydlení. A jestli tomu tak je nebo ne, vnímáme mimosmyslově….
Psychologie barev (rozklikněte odkaz a dozvíte se o barvě více…): Žlutá – povzbuzuje, osvobozuje, přináší uvolnění. Zelená – uklidňuje a chrání, ale také omezuje, je přátelská, dává pocit bezpečí. Růžová – obvykle se spojuje s láskou a vztahy. Oranžová – slavnostní, vyvolává pocit radosti, je spojena s představou slunce. Hnědá – solidní a vážná, realistická, spojená s představou jistoty a pořádku. Fialová – neklidná, znepokojivá, melancholická, tajemná. Černá – barva vzdorného protestu, zlého tajemství, nicoty. Bílá – nejistá, spojená s představou nevinnosti a čistoty. Modrá – působí přivětivě, vyvolává představu oblohy a vzduchu. Červená – vzrušující, energická, prudká až náruživá, silná, mocná…
Kombinace barev
Při vybírání konkrétních barev a jejich odstínů je nutné mít jasno, o co přesně v určité místnosti jde. Začínáme přemýšlení o účelu místnosti (jiné barvy volíme do předsíně a jiné zase do obývacího pokoje, dále o konkrétním interiérovém stylu (Industriální, Glamour, Moderní, Minimalistický nebo jejich kombinaci). Pokračujeme v přemýšlení o tom, jak se chceme v dané místnosti cítit (v následujících textech budeme vycházet z předpokladu, že většina lidí se chce v místnosti cítit příjemně a harmonicky.) Musíme myslet i například na to, že pro nás dospěláky si většinou pořizujeme každou místnost jen pro jeden účel (v kanceláři pracujeme, v ložnici spíme), kdežto dětem se musí pokojík zařídit na „práci“, hraní i spaní.
Vzájemné vztahy a působení mezi barvami a jejich jednotlivými odstíny vyplývají z kruhu barev, který pro nás popsal J. W. Goethe už v roce 1810 ve své Nauce o barvách.
Pokud se tedy chceme v interiéru cítit dobře, používejte spíše teplé barvy. Vhodný je odstín kapučíno v kombinaci s bordó, teplá cihlová, všechny pastelové tóny. Dobře působí i chladnější kombinace šedivá bílá.
Bydlení by vždy mělo působit jako celek. Je dobré mít barvu podlahy všude stejnou a využít ji ideálně jako spojovací prvek.
Barva podlahy
Obecně je dobré barvu na podlahu spíše tmavší. Psychologicky tmavá barva na podlaze působí zemitě a stabilně – nemáme problém na ní stoupnout. Barvy světlé na podlaze nepůsobí dobře – někdo může mít problém do takového pokoje vejít, může si připadat, že nechodí po ničem pevném.
Malé místnosti
V malých místnostech je důležité používat pouze světlé odstíny barev. Barvu do malých místností dostanete pomocí bytových doplňků nebo dobře vypadá barevný pruh na stěnách těsně u podlahy. Nábytek spíše nižší.
Velké prostory
Ve velkých a světlých prostorech si můžete dovolit prakticky cokoliv. Nábytek i vysoký.
Vzorníky pro kombinaci barev
Barevný kruh je jednoduchý a stačí jen pro základní nasměrování. Pro přesnější práci doporučujeme zakoupit nějaké vzorníky s mnoha odstíny (DULUX, RAL, a podobně).
3 a dost!
Při kombinování barev v interiéru platí pravidlo: použijte maximálně 3 barvy a nejlépe tak, že jedna bude propojovací a spojí ty další dvě. Další možností je vybrat jednu barvu dominantní a další dvě, které tu dominantní podpoří.
Máte zkušenosti s kombinacemi barev?
Máte jiný názor?
Podělte se s námi o vaši zkušenost níže v komentářích!
Rádi publikujeme hodnotné náměty!
Odpovíme na váš dotaz…
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!
Skutečně vyčerpávající. Dėkuji!
Také děkuji paní Junková. Jsem rád, že slouží 🙂