Napsal: Michael Sibera
Úkolem „návodu“ je vám ukázat různé úhly pohledu, jak můžete přistoupit k výběru toho správného zahradního nábytku a konkrétně k výběru zahradního lehátka. Není možné napsat:“tento kousek je nejlepší“ neb každý z nás je jiný (to je dobře:-)) a vyžadujeme od nábytku jiné přednosti. Dobrá zpráva je, že skoro nemůžete udělat chybu. Každé řešení má své výhody. Jde jen o to dobře si uvědomit, co preferujete právě vy a jaké výhody si budete užívat a s jakými nevýhodami je třeba se smířit.
Budu rád, když mi dole v komentářích napíšete i své zkušenosti s výběrem a používáním svého zahradního nábytku.
MATERIÁL – ÚDRŽBA, STABILITA, CENA
Je třeba rozlišit materiál na výrobu konstrukce a sedacích částí. V některých případech je stejný.
Nabídka běžně používaných materiálů: dřevo, kov (železo, hliník, nerez), ratan přírodní a umělý a plast.
DŘEVO
Bezpochyby úžasný přírodní materiál, krásný na pohled, příjemný na dotek, mírně problematický při použití venku. Pro výrobu zahradního nábytku bychom měli rozlišovat „obyčejné“ české dřeviny a dřeva dovezená z tropických částí naší planety. Čím je dřevo tvrdší a „mastnější“, tím pro venkovní použití lépe. Z tohoto faktu je odvozena i cena. Platí pořadí: smrk, borovice, modřín, buk, dub, akát a tropické dřeviny (teak, eucalyptus a podobně).
Smrk – nejměkčí česká dřevina, která se pro účely zahradního nábytku může použít. Snadno se štípe. Každý náraz je vidět.
Borovice – obsahuje více pryskyřice, je houževnatější, než smrk.
Modřín – relativně kvalitní dřevo. Dříve se používal všude tam, kde (třeba na stavbě) nebyly finance na dubové dřevo. Dlouho vydrží i ve vlhkém prostředí.
Buk – kvalitní, tvrdá česká dřevina. Na výrobu zahradního nábytku se téměř nepoužívá neb snadno plesniví.
Dub a akát – nejlepší česká dřeva pro (nejen) venkovní použití. K vidění je spíše dubový zahradní nábytek. Akát se vyskytuje spíše v tenkých větvích a kmenech a je vidět spíše na dětských hřištích jako nádherné stavby a konstrukce s velmi přírodním vzhledem.
Tropické dřeviny (teak, meranti,eukalyptus atd…) – jsou úžasně tvrdé, odolné proti oděru, vlhkosti i různým škůdcům a plísni. Jsou zdokumentované případy, že takové dřevo vydrží i 30 let v neustálém kontaktu s vlhkou zemí, aniž by výrazně měnilo své vlastnosti. Pokud uvažujete o dřevěném zahradním nábytku, tropické dřeviny je to správné řešení. Je ale třeba počítat s vyšší cenou. Hodně informací o tropických dřevinách najdete zde.
Údržba dřevěných výrobků
Údržba venkovního zahradního nábytku patří k nejnáročnějším ze zde uvedených materiálů. Dřevěný nábytek je určen pro milovníky „dřevěných“ designů a domácí kutily nebo pro movitější zákazníky, kteří si na údržbu někoho sjednají.
Dříve se na povrchovou úpravu dřeva používaly silnovrstvé lazury. Ty vypadaly z počátku velmi krásně, pak se pod nátěr dostala voda, objevila se plíseň a oprava byla možná jen kompletním odstraněním nátěru, což bylo velmi pracné. Dnes už se naštěstí používají tenkovrstvé lazury a ty stačí alespoň jednou za rok přetřít. Na tropické dřeviny se používají spíše napouštěcí oleje. Příznivci rustikálních designů nemusí nábytek z tropického dřeva natírat vůbec. Po čase se objeví „šedá“ patina, na povrchu se objeví miniaturní prasklinky, které nemají vliv na pevnost ani životnost nábytku.
Pokud potřebujete doporučit konkrétní nátěr, dejte vědět dole v komentářích… Nebo mrkněte na www stránky bratra Radima, který celý život vyrábí dřevěné sochy a zkušenosti s nátěrem dřeva pro venkovní prostředí má opravdu bohaté zkušenosti.
Nejlepší je ale dřevěný nábytek před deštěm schovat pod střechu nebo nějaký ochranný obal. Na zimu nejlépe do suché garáže nebo kůlny.
Stabilita venkovního nábytku ze dřeva
Stabilita jakéhokoliv nábytku závisí nejvíce na výrobci – jak dobře daný výrobek vymyslel. Aby byla dosažena stejná stabilita u dřevěného a kovového nábytku, bude mít nábytek dřevěný o hodně silnější díly. Obecně dřevěný nábytek venku svou stabilitu časem ztrácí. Výhodou jsou šroubované konstrukce, kde můžete dotáhnout šrouby. Lepené spoje jsou na tom hůře – ty by se pro venkovní použití raději neměly používat.
KOV
Na venkovní nábytek se nejvíce používá obyčejné povrchově upravené železo, hliník a nerez.
Vše jsou samozřejmě duté trubky kruhových nebo oválných průřezů. I tak patří železný nábytek k nejtěžším variantám.
Železo – Pro železo se používá nejčastěji povrchová úprava tzv. práškováním, dále různé druhy pokovení. Při těchto povrchových úpravách je nejlepší konstrukce celá svařená (viz obrázek). Pokud jsou jednotlivé díly k sobě šroubované, ze spojů časem vytéká po dešti rezavá voda (ta dokáže vytvořit třeba na nové šedé zámkové dlažbě nesmazatelné fleky).
Hliník – Optimální kov je hliník. Je lehký, moderní a nijak nerezaví. Jako povrchová úprava se používá tzv. eloxování.
Údržba kovových výrobků
Udržovat kovové výrobky je většinou radost. Například pro hliník nemusíte dělat vůbec nic. Povrchově upravené železo je třeba jen dle potřeby přetřít místa, která se obouchají při přenášení. Když budete kovový nábytek na zimu uklízet, měl by vydržet generace…
Stabilita venkovního kovového nábytku
Kovový nábytek patří mezi nejstabilnější. Některé kousky umožňují o tzv. stohování – při skladování se šetří místo tím, že například 6 židlí zasunete do sebe a zabírají místo jen jedné židle. Pro kovová lehátka doporučuji na skladování spíše skládací varianty.
RATAN
Když mluvíme o ratanu, je třeba rozlišovat ratan přírodní a umělý. Umělému se často říká polyratan (je to vlastně druh plastového nábytku).
Přírodní ratan – nábytek z přírodního ratanu vypadá velmi luxusně (jako pro královskou rodinu). Je vyrobený z opravdové liány. Každý kousek se musí zaplést ručně. Nábytek je lehký a odolný. Většinou má kostru z masivního dřeva. Kvůli přírodnímu povrchu je pravidlem a nutností využít polstrování.
Umělý ratan (polyratan) – Je plast. Vzhledem napodobuje přírodní ratan. Napodobeniny jsou dnes z určité vzdálenosti nerozeznatené od přírodního provedení. Umělý ratan na rozdíl od přírodního nepraská a nezatrhává oblečení.
Údržba ratanových a polyratanových výrobků
Umělý ratan – voda a saponát, přírodní vyžaduje stejnou péči jako dřevěný nábytek. U obou typů je „problém“ s tím, že je ratanem omotaná konstrukce z přírodního dřeva, ke které se při údržbě dostanete hůře nebo spíše vůbec. V případě, že je konstrukce třeba hliníková, není co řešit.
Stabilita venkovního ratanového nábytku
Stabilita vyplývá z informací výše: kostry z masivního nábytku se po několika sezónách mohou rozklížit a rozkývat. S hliníkovou konstrukcí máte klid 🙂
PLAST
asi není třeba popisovat, co je plast. Tento materiál si z minulosti nese špatné renomé. Známe plastová lehátka ze starých koupališť – rozlámaná a vybledlá. To už dnes úplně neplatí. Na obrázku vpravo je moderní plastové lehátko (vypadá jako z umělého ratanu)… K největším výhodám patří velmi nízká cena.
Údržba plastových výrobků
Údržba je geniálně jednoduchá a levná – trochu saponátu a voda. Plastový nábytek se jednoznačně dá doporučit lidem, kteří touží relaxovat a neřešit jakoukoliv údržbu.
Stabilita plastového nábytku
Stabilita opět vyplývá více z toho, jak výrobce vymyslel konstrukci. Plastové díly by měly být „silné“ cca jako u lehátek ze dřeva. Určitě silnější, než u kovového nábytku.
UMÍSTĚNÍ A VYUŽITÍ
Při výběru zahradního nábytku z hlediska vhodného umístění byste měli řešit jestli bude nábytek neustále na dešti, jestli bude pod střechou pergoly a jestli máte možnost na zimu nábytek uklidit na suché místo. Konkrétní výběr bude hračka s informacemi výše. Pokud nedisponujete suchým místem pro uskladnění, jsou k dispozici i kvalitní ochranné obaly – uvazovací plachty, pod kterými nábytek zimu přečká.
Co se týká využití, je třeba přemýšlet:
- jak často budete nábytek přenášet – pokud často, vyberte lehké a skládací modely – případně třeba zahradní lehátka s kolečky
- jak chcete nábytek používat – pokud například preferujete oboustranné opalování, vyberte takové rozkládací lehátko, které umožňuje i vodorovnou polohu
- kde budete nábytek používat – myslete i na to, že kovový nábytek s tenkými nožičkami se bude neustále bořit do trávníku, bude třeba zapadat do mezer v dřevěné podlaze vaší pergoly. Dřevěnému nábytku při častém použití v trávě budou trpět (plesnivět) nohy.
- kolik máte k dispozici místa – aby se nábytek dobře vešel a výsledný dojem nepůsobil „zarovnaně“
POLSTROVÁNÍ
Polstrování je u zahradního nábytku a hlavně u lehátek určených k odpočinku velmi důležitá věc. Dříve se spíše využívalo obyčejných textilií naplněných molitanovou drtí – to ale nebylo úplně pohodlné a když navlhlo, trvalo hodiny vyschnutí. Dnes je asi nejoblíbenějším materiálem strukturovaný polyester. Je zajímavý na dotek i na pohled, odvádí vlhkost a udržuje tak tělo v suchu, je málo navlhavý a rychle usušený. Vybírejte takové vyrianty, kde je z boku zip a potah polstrování můžete vyprat zvlášť. V kombinaci s nějakým pěnovým jádrem je na venkovní použití přímo ideální. V případě deště uschovejte domů nebo do zahradního domku a máte k dispozici pohodlí, které vydrží léta.
Polstrování využijete i u lehátek, která mají sedací – lehací část z průvzdušné textilie (síťka). Ta je optimální pro rychlé vysušení po dešti. Ve večerních hodinách se ale může stát, že vám trochu „potáhne“ na záda.
ERGONOMIE, POHODLÍ A ZDRAVÍ
Ergonomie, pohodlí a péče o zdraví spolu úzce souvisí. Pohodlí se vytváří hlavně pomocí kvalitních polstrů. Použitelnost vyplývá z informací výše. Co se zdraví týká, bývá dost podceňováno. Je to vidět na všech sedačkách v tramvajích, v autech a samozřejmě i na zahradním sezení.
Jako by všichni výrobci usilovali o to, abychom měli kulatá záda (možná je to byznys, který vyrábí pacienty). A přitom stačí správně podepřít bederní část páteře a zbytek se automaticky vytvaruje do správné polohy – krční páteř se zasune dozadu. Zdravé sezení a cvičení, podle mého názoru dobře řeší McKenzie metoda. Nebojte, je to překvapivě jednoduché 🙂
JAKÉ BYCH SI VYBRAL ZAHRADNÍ LEHÁTKO?
Osobně bych si vybral zahradní lehátko, které bude mít hliníkovou kostru (tzn, že bude lehké, nebude rezavět – nechci trávit žádný čas údržbou). Bude skládací, aby se dalo dobře přenést a uskladnit.
Moje zahradní lehátko bude rozkládací a polohovací tak, aby se dalo použít i jako křeslo. Dokoupím polstrování z pěnového jádra z pratelného polyesterového povlaku a bederní McKenzie opěrku.
Vy si ale samozřejmě vyberte vysněné zahradní lehátko dle svých představ 🙂
A napište mi do komentáře vaše zkušenosti s výběrem – budu rád.
Děkuji Michael Sibera
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!
Děkuji za tak vyčerpávající informace. Velmi pomohly.
Jsem moc rád za Vaši zpětnou vazbu a že informace posloužily. Krásné léto, paní Jano!