Správné digestoře by měly být tiché, výkonné a dobře vypadat!
/6 Komentáře/v Blog o bydlení, Jak vybrat?/přidal Michael SiberaNa co bychom měli myslet při výběru digestoře?
Ty nejdůležitější věci jsou v nadpisu. Pojďme se na problematiku podívat podrobněji:
Pozn.: digestoř znamená úplně to samé jako odsavač par.
Hlučnost
- Výkon
- Vhodný design
A další vlastnosti:
- Druh odtahu, délka, materiál potrubí, počet kolen, spád a pod…
- Šířka digestoře
- Vzdálenost digestoře nad varnou deskou
Hlučnost digestoře
Hlučnost by měla být přirozeně co nejnižší. Digestoře, které umí fungovat okolo 50 dB, se dají označit za tiché. Vše je ale vyváženo cenou, kterou jsme ochotni za ticho zaplatit. V každé digestoři je jeden nebo více motorů a ty jsou slyšet. Proudění vzduchu je také slyšet a vyrobit naprosto neslyšnou digestoř není fyzicky možné. Většinou platí úměra, čím je digestoř tišší, tím větší částku si musíme připravit.
Vyberte digestoř s vyšším výkonem, než potřebujete a používejte ji na menší stupeň výkonu. Takto získáte méně hluku za levnější cenu. Nejvyšší stupeň použijete pouze, když se něco připálí a chvilku zvýšeného hluku vydržíte 🙂
Dobře spočítejte výkon digestoře
Odborníci na vzduchotechniku spočítali, že digestoře dobře fungují, když jsou schopné kompletně vyměnit vzduch v místnosti 7 až 10 krát za hodinu. Toto neplatí pro bydlení, kde se používá rekuperace (v tomto případě se instalují digestoře recirkulační, kde se vzduch prohání pouze přes uhlíkové filtry a nikoliv ven (vysvětleno níže)). Z toho tedy vyplývá, že je třeba přesně spočítat objem místnosti (nejčastěji kuchyně) o kterou se bude naše nová digestoř „starat“. Vypočítaný objem pak stačí vynásobit 10 x a vzniklý údaj je potřebný výkon v metrech krychlových za hodinu.
Praktický příklad: kuchyně má podlahu 5 x 6m a výšku 2,8m. Objem kuchyně = 6 x 5 x 2,8 = 84m3
84 x 10 výměn/hodinu = 840m3/hodinu. Tato kuchyň si ted žádá digestoř s výkonem okolo 840 m3/hod.
Je třeba počítat objem celé místnosti, pro kterou bude digestoř pracovat. Pokud je kuchyně propojená s nějakou další místností (například obývacím pokojem, počítejte objem obou spojených místnosti!
Design digestoře
Design digestoře je naprosto individuální záležitost. Někdo preferuje komínové, někdo zase vestavěné kousky. Pokud tápete, oslovte bytového designéra nebo architekta…
Jaký odtah je nejlepší?
Z hlediska druhu odtahu se odsavače rozdělují na odtahové a recirkulační.
Digestoře s odtahem vně vašeho bydlení
Toto řešení je správné a nese sebou většinu výhod. Odsátý vzduch (tedy nečistoty, zápach a vlhkost) je odveden vně vašeho bydlení – většinou odtahovým komínem nebo nejkratší cestou přes zeď. Nevýhodou je odsátí i tepla z místnosti. Výhody ale výrazně převyšují!
Digestoře s recirkulací vzduchu
Digestoř funguje stejně jako v prvním případě, jen vzduch se neodvede ven, ale prožene se přes uhlíkové filtry a vrací se zpět do místnosti. Filtry je třeba měnit cca 1 x za půl roku. Takové řešení se používá spíše v nouzi neboť vlhkost zůstane uvnitř místnosti a takový provoz je hlučnější + platíte uhlíkové filtry.
Odtahové potrubí
Odtahové potrubí (platí pro odsavače pracující v odtahovém režimu) by obecně mělo být co nejkratší, co nejméně zatáček a uvnitř perfektně hladké. Obecně se uvádí, že pokud by mělo být odtahové potrubí od digestoře ke komínku delší, než 3 m, volte raději digestoř recirkulační.
Počítejte s tím, že každý pravý úhel u odtahového potrubí přinese snížení výkonu přibližně o 30 procent (ale i 50 procent), zato se zvýší hlučnost, také asi o 30 procent.
Šířka digestoře
Platí jednoduchá úměra: digestoř funguje lépe, když je širší, než varná deska. Šířka by měla být nejméně jako varná deska. Pokud tedy vlastníte varnou desku šířky 60 cm, vyberte digestoř min. 60 cm širokou. 90 cm digestoř bude ale fungovat o poznání lépe.
Vzdálenost digestoře nad varnou deskou
Výška digestoře nad plynovou varnou deskou by měla být 75 cm.
Výška nad elektrickou varnou deskou by měla být 65 cm.
Odsavače šikmým sklem – zde je možné vzdálenost spodní hrany digestoře od varné desky snížit až na 45 cm.