Chemický odstraňovač starých nátěrů (barvožrout) – zkušenosti

Hotová židlička – povrchová úprava přírodním olejem
Už se vám určitě stalo: máte starý nábytek nebo dveře z masivu, na kterém už dávno nedrží nátěr jak by jste si představovali, odstín už není ten pravý nebo letitá špína nejde řádně umýt. Chtělo by to natřít znovu. Zbytky starého nátěru ale drží dobře. Je třeba ho odstranit. To lze udělat v zásadě dvěma způsoby: chemicky a mechanicky.
Jak odstranit starý nátěr?
MECHANICKY
Odstraňovat starý nátěr mechanicky je náročná záležitost. Nátěry můžeme buď obrousit ručně nebo nějakou bruskou se smirkovým papírem. Taková práce ale zabere spoustu času, bruskou se nedostanete do všech záhybu nebo rohů nábytku, smirkovým papírem nevhodné hrubosti můžete nábytek poškodit a hlavně naprostá většina starých nábytků z masivu je natřena syntetickými barvami. Staré syntetické barvy se při broušení „mažou“, tzn. rychle zanášejí smirkový papír.
Často používanou odstraňovací metodou je tzv. opalování. Také docela pracná metoda, kdy horkovzdušnou pistolí nebo lépe nějakým malým hořákem rozehřejete starý nátěr natolik, že jde seškrábnout špachtlí. Špachtle často „zajede“ do dřeva. Pokud má být výsledný nábytek přírodní (s povrchovou úpravou například transparentním (průhledným) lakem), počítejte s mírně opáleným povrchem. Opálený nábytek je třeba znovu jemně vybrousit. Další nevýhodou mechanického odstraňování je, že po půlhodině už necítíte ruce…
CHEMICKY
Na první pohled snadná metoda. Celý nábytek se natře silnou vrstvou barvožroutu (krásné české slovo, že? :-)). Čeká se několik desítek minut a pak by měl jít nátěr snadno sloupnout špachtlí. Za nejlepší barvožrouty považuji ty, které je možné rozpouštět vodou. Z odstraněného nátěru vznikne „kaše“, která se ve vodě relativně snadno rozpustí a odplaví. Nevýhodou je, že po opětovném vyschnutí starého nábytku mohou povolit klížené spoje nebo přestat fungovat šuplíky a podobně.
Problematické může být i opětovné natírání, protože barvožrout může zůstat ve dřevě a rozpouštět i nové nátěry. Je třeba postupovat podle konkrétních návodů a barvožrout řádně vymýt nebo zneutralizovat.
Jaký způsob odstranění nátěrů je nejlepší?
Jasná otázka. S odpovědí je to složitější. Nejlepší je asi kombinovat všechny způsoby a najít ten nejlepší právě pro vás.
Zkušenosti s odstraňovačem LACOSTAN
Nedávno jsem koupil v Čelákovicích v bazaru letitou dětskou stoličku z masivu (viz foto). Na odstranění nátěru jsem použil Lacostan – tedy vodourozpustný odstraňovač. Dle návodu stačilo židličku natřít a vodou odstranit zbytky barvy. V praxi to ale tak úplně nefungovalo. Celý postup jsem musel opakovat 4 x. Spíše vycházelo lépe židli přetřít a po chvíli opláchnout vodou, než Lacostan nechat působit déle (v návodu se uvádí: u odolnějších nátěrů nechat působit 12 hodin).
V návodu se dále uvádí, že by se neměly používat štětce z přírodních materiálů. To můžu potvrdit. Lacostan mi sežral štětce 2. 🙂
Po odstranění všech zbytků vodou jsem povrch neutralizoval octovou vodou a nechal řádně vyschnout. Poté došlo na perfektní vybroušení a povrchovou úpravu přírodním bezbarvým olejem (BIOFA). Celá práce trvala celkem cca 3 až 4 hodiny. Výsledek můžete posoudit sami…
Máte zkušenosti s odstraňováním starých nátěrů?
Máte lepší postup?
Podělte se s námi o vaši zkušenost níže v komentářích!
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!