Automatické zavlažování – výborný nápad do zahrady
Je krásné mít zahradu a ještě krásnější je o ní se starat. Jen dobře opečovaná zahrada dokáže dokonale splnit estetické a relaxační nároky vlastníka.
- Co když je ale možné si ušetřit hodiny práce se zaléváním? (A tím mít více času pro rodinu, přátele nebo jiné aktivity?)
- Co když je možné dostat správné množství vody na správné místo a ve správném čase? (tím šetřit vodu a ochránit zahradu před plísní a mechy nebo naopak vysušením?)
- Co když je možné být třeba měsíc „pryč“ a po návratu mít svěží a zdravou zahradu? (již žádná vyschlá místa nebo zničené rostliny?)
Řešením je systém automatického zavlažování!
Jak automatické zavlažování funguje?
Celý systém se skládá ze zdroje vody, zpětné klapky, filtru, připojného místa pro kompresor (celý systém se před zimou vyfouká vzduchem – tím se zabrání zničení zmrzlou vodou), ovládacími ventily, rozvodem trubek a zavlažovacích trysek (ty se vysunou ze země jen při postřikování).
Zahradu je třeba rozdělit na více sekcí. Každá se ovládá jedním elektroventilem. Srdcem systému je elektronická programovatelná jednotka – zde si přesně nastavíte den, čas spuštění a čas zavlažování. Ovládací jednotka vyšle v naprogramovaný čas „signál“ do elektroventilu, ten se otevře a pustí vodu do konkrétní sekce. Po ukončení času závlahy se opět ventil uzavře a čeká na další pokyn… Je dobré když je součástí systému i dešťové čidlo, které zajistí, aby se nezavlažovalo, když prší.
Více informací zde: automatické zavlažování – Spravna-zavlaha.cz
Základní druhy a vlastnosti postřikovačů
Existují desítky typů postřikovacích trysek. Sami si je těžko dokážete vybrat. U většiny systémů se trysky umisťují tzv „na dostřik“ – tzn., že jedna stříká až ke druhé a naopak. Jen tak dojde k rovnoměrnému zavlažování. Dále je třeba přesně znát tlak vody při určitém průtoku a také kolik vody dává která tryska a při jakém tlaku. Nikdy nekombinujte různé trysky v rámci jedné sekce. Vše je to opět kvůli rovnoměrnosti zavlažení. Když se rozhodnete pro instalaci vlastními silami, nechte si alespoň od odborníka vymyslet celý systém, spočítat tlaky, ztráty…, doporučit postřikovače. Předejdete tak spoustě chyb a finančně náročných oprav.
Pro větší plochy se používají rotační postřikovače – potřebují větší tlak (okolo 3 baru), mají velký dostřik (třeba i 15 m). Pro menší trávníky jsou vhodné rozprašovací postřikovače (nijak nerotují, většina má nastavitelnou výseč). Pro záhony, stromy, skleníky se hodí spíše kapková závlaha.
Jak funguje kapková závlaha?
Kapková (někdy kapénková) závlaha je součástí zavlažovacího systému popsaného výše. Napojí se na samostatný elektroventil, který opět ovládá řídící jednotka a vy máte vše pod kontrolou. Na první pohled vypadá trubka kapkové závlahy jako obyčejná trubka s dírkami. Uvnitř je ale u každé dirky tlaková kompenzace, aby ze všech dírek vytékalo stejné množství vody. Umístuje se buď nahoru na zem (ukryje se mulčovací kůrou) nebo je možné ji zakopat i do země. Ve druhém případě se musí použít kapénkové potrubí s měděnou ochranou proti vrůstání kořenů.
Více informací zde: kapková závlaha – Spravna-zahrada.cz
Nějaké informace jsou i na wiki.
Závěr
Většina lidí se ptá, jestli je nutný takový komfort jakým automatické zavlažování bezesporu je. Můj názor je takový, že „ten komfort“ je až druhotná záležitost. V první řadě je důležitější správné hospodaření s vodou a zdravá zahrada – to je to, co tu po nás zůstane našim dětem. A k lepší budoucnosti můžete přispět i vy! 🙂
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!